Menekşe-1 Sk. No:3/1 Kızılay - Çankaya / Ankara   0312 433 13 28   sehirmedeniyet@gmail.com
<a href=prof_erol_gokadan_gazze_bize_ne_soyledi?_biz_ne_anladik_semineri-detay-277.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Erol Göka'dan, Gazze Bize Ne Söyledi? Biz Ne Anladık, semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Şehir ve Medeniyet Akademisi seminerlerine 17 Şubat 2024 tarihinde Erol GÖKA konuk oldu</div></a> <a href=dernegimizin_6olagan_genel_kurulu_yapildi-detay-273.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Derneğimizin 6.Olağan Genel Kurulu Yapıldı</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'></div></a> <a href=prof_dr_ali_bardakoglu
dan_musluman_hayatinda_din_ve_dunya_semineri-detay-262.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'ndan Müslüman Hayatında Din ve Dünya semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Ali Bardakoğlu, 12 Aralık 2020 tarihinde saat 20:00'de Şehir ve Medeniyet Derneğinin sosyal medya hesapları üzerinden " /> <a href=prof_dr_engin_yildirimdan_uc_tanri_anlayisina_dair_degerlendirme-detay-263.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Engin Yıldırım'dan Üç Tanrı Anlayışına dair değerlendirme</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Dr Ergün Yıldırım, 28 Kasım 2020 tarihi, saat 14:00'te Şehir ve Medeniyet Derneği sosyal medya hesapları üzerinden online olarak " /> <a href=prof_dr_mehmet_turkeriden_toplumsal_etik_ve_insan_semineri-detay-264.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Mehmet Türkeri'den Toplumsal Etik ve İnsan semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Dr Mehmet Türkeri, 14 Kasım 2020 saat 14:00'te Şehir ve Medeniyet Derneği sosyal medya hesapları üzerinden online olarak " /> <a href=prof_dr_mehmet_barcadan_sosyal_yenilik_ve_medenilesme_semineri-detay-265.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Mehmet Barca'dan Sosyal Yenilik ve Medenileşme semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Dr Mehmet Barca, 31 Ekim 2020 saat 14:00'te Şehir ve Medeniyet Derneği sosyal medya hesapları üzerinden online olarak " /> <a href=5_ulke__yazar-detay-268.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>5 Ülke-  Yazar</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>5 Ülkenin ve 5 Yazarın anlatılacağı programımıza bu hafta Cengiz Aytmatov ve Kırgızistan ile başlıyoruz</div></a> <a href=orta_ogretim_ogrencileri_ve_velileriyle_kahvalti_programi-detay-267.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Orta öğretim öğrencileri ve velileriyle kahvaltı programı</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Orta öğretim öğrencilerimiz ve velileri ile derneğimiz bahçesinde, 11 Ekim 2020 tarihinde, tedbirlere riayet ederek kahvaltı programında buluştuk</div></a>
Amacımız

Medeniyetin özünü oluşturan şehrin sosyal, kültürel ve mekân olarak daha yaşanılır kılınması için, eğitimli ve kültürlü bireyler yetiştirmek, toplumsal dayanışmayı artırmak, düşünce ve stratejiler geliştirmek,

Temel Değerler
  • Gönüllülük (Üye olma ve faaliyetlere katılmada ve ayrılmada gönüllük esastır.)
  • Katılımcılık (İstişare, seçim, esnek yapılanma ve zayıf bir hiyerarşi anlayışı içerisinde çalışılacaktır.)
  • Hoşgörü (Farklı görüş ve düşüncelere hoşgörü ile bakılacak, hata ve kusurlara hoşgörü içerisinde yaklaşılacak düzeltilemeye çalışılacaktır.)
  • Şeffaflık (Yönetsel, idari, finanssal her alanda şeffaflık esastır.)
  • Meşruluk (Toplumsal ve yasal faaliyetlerin yapılması esastır.)
  • Üretkenlik (Bilim, kültür, sanat, strateji, proje, metot vb. insanı ilgilendiren her alanda üretken olunacaktır.)
  • Ahlakilik (Söylem ve eylemde uyumlu olunacak, ilkesel yaklaşılacak ve insanın yaradılış amacına aykırı davranılmayacaktır.)
  • Bağımsızlık (Politize olmamak, siyasi aktörlerden bağımsız olmak esastır.)
  • Yerellik ve Evrensellik (Yaşadığımız coğrafyadan hareketle, insanlığın evrensel değerlerine sahip çıkılacaktır.)
Beraber İnşa Edelim

Kuruluş çalışmalarına 2010’un Aralık ayında başladığımız ŞEHİR VE MEDENİYET DERNEĞİ, amacına ve faaliyetlerine yönelik yoğun tartışmalar neticesinde 15.04.2011 tarihinde resmen kurulmuş ve faaliyetlerine fiilen başlamıştır. Kuruluş aşamasının uzun ve tartışmalı tutulmasının sebebi, kelimenin tam anlamı ile ortaya bir sivil toplum kuruluşu çıkarabilme gayretinden kaynaklanmaktadır.Daha açık, tamamen sivil, şeffaf ve toplumsal bir örgütlülük modeli ile yaşadığımız şehre katma değer üretme niyetindeyiz. Çok büyük amaçlarımız, beylik laflarımız olmayacak belki ama sahici işler yapmak arzusundayız.

Hiçbir kompleks duymadan denilebilir ki, bizler; Müslüman’ız, siviliz, şehirliyiz ve daha medeni bir dünyada yaşamayı arzuluyoruz. Eğitimden trafiğe, toplumsal dayanışmadan kültür ve medeniyete kadar hayatın her alanına temas etmeye çalışacağız. Daha mutlu bir dünyaya uyanmak için küçükte olsa yapacaklarımızı ertelemeyeceğiz.

Biz kimiz sorusunun cevabını ararken ne olmadığımızın gayet farkında olduğumuzu belirtmeliyiz. Şehir ve Medeniyet Derneği bir cemaat, siyası angajmanı hedefleyen bir organizasyon veya bir örgüt değildir. Modern dünyada müslümanca yaşamanın yollarını arayan, kavga etmeden tartışabilen, herkesin doğrularını toplumsal zenginlik kabul ederek bir mutabakat zemini için çabalayan bir anlayışın takipçisidir.