Menekşe-1 Sk. No:3/1 Kızılay - Çankaya / Ankara   0312 433 13 28   sehirmedeniyet@gmail.com
<a href=prof_erol_gokadan_gazze_bize_ne_soyledi?_biz_ne_anladik_semineri-detay-277.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Erol Göka'dan, Gazze Bize Ne Söyledi? Biz Ne Anladık, semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Şehir ve Medeniyet Akademisi seminerlerine 17 Şubat 2024 tarihinde Erol GÖKA konuk oldu</div></a> <a href=dernegimizin_6olagan_genel_kurulu_yapildi-detay-273.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Derneğimizin 6.Olağan Genel Kurulu Yapıldı</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'></div></a> <a href=prof_dr_ali_bardakoglu
dan_musluman_hayatinda_din_ve_dunya_semineri-detay-262.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'ndan Müslüman Hayatında Din ve Dünya semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Ali Bardakoğlu, 12 Aralık 2020 tarihinde saat 20:00'de Şehir ve Medeniyet Derneğinin sosyal medya hesapları üzerinden " /> <a href=prof_dr_engin_yildirimdan_uc_tanri_anlayisina_dair_degerlendirme-detay-263.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Engin Yıldırım'dan Üç Tanrı Anlayışına dair değerlendirme</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Dr Ergün Yıldırım, 28 Kasım 2020 tarihi, saat 14:00'te Şehir ve Medeniyet Derneği sosyal medya hesapları üzerinden online olarak " /> <a href=prof_dr_mehmet_turkeriden_toplumsal_etik_ve_insan_semineri-detay-264.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Mehmet Türkeri'den Toplumsal Etik ve İnsan semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Dr Mehmet Türkeri, 14 Kasım 2020 saat 14:00'te Şehir ve Medeniyet Derneği sosyal medya hesapları üzerinden online olarak " /> <a href=prof_dr_mehmet_barcadan_sosyal_yenilik_ve_medenilesme_semineri-detay-265.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Prof. Dr. Mehmet Barca'dan Sosyal Yenilik ve Medenileşme semineri</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Prof Dr Mehmet Barca, 31 Ekim 2020 saat 14:00'te Şehir ve Medeniyet Derneği sosyal medya hesapları üzerinden online olarak " /> <a href=5_ulke__yazar-detay-268.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>5 Ülke-  Yazar</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>5 Ülkenin ve 5 Yazarın anlatılacağı programımıza bu hafta Cengiz Aytmatov ve Kırgızistan ile başlıyoruz</div></a> <a href=orta_ogretim_ogrencileri_ve_velileriyle_kahvalti_programi-detay-267.html><div class='lineh34 Font2 Size28 Kirmizi'>Orta öğretim öğrencileri ve velileriyle kahvaltı programı</div><div class='Font1 lineh24 Size16 Beyaz Pay6 hidden-xs'>Orta öğretim öğrencilerimiz ve velileri ile derneğimiz bahçesinde, 11 Ekim 2020 tarihinde, tedbirlere riayet ederek kahvaltı programında buluştuk</div></a>
Hz.Peygamberin Örnekliğinde Çocuk Eğitimi

Sedide Akbulut Hanımefendinin vermiş olduğu "Hz.Peygamberin Örnekliğinde Çocuk Eğitimi" konulu seminerde Akbulut özetle şunları ifade etti.

Nimetin külfetine katlanamayan nimetten faydalanamaz ona eziyet olur derken cocuklarımızın yetiştirilmesinde büyük çabalar harcamamız gerektiği bu işin zor ve meşakkatli olduğu fakat sabırla verilecek bir eğitimle bu nimetten faydalanabileceğimizden bahsetti.

" Ey iman edenler kendinizi ve ailenizi ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır."(Tahrim-6)

" Her doğan İslam fıtratı üzere doğar sonra ana-babası onu müslüman, hıristiyan ,mecusi yapar. (Hadis-i şerif)

Ayet ve hadislere dikkat çekerek üzerimize düşen görevlerin çok büyük olduğu fıtratın bozulmadan yetiştirilmesi, sahip olduğumuz anti virus programlarını iyi kulanarak işleme koymamız gerektiği üzerinde duruldu. Müminin anti virüs programı da "Namaz" dır.

Çocuklar imtihan vesilesidir. Allah'ın kullarına verdiği bu imtihanda dikkat edilmesi gereken, çocuklarımızı yetiştirirken önem vermemiz gereken hususlar vardır. Bunları daha kolay anlaşılması açısından maddeleştirirsek;

1- Çocuğun bir kişilik sahibi olduğunu unutmamak. Onunla onun diliyle değil bir yetişkinle konuştuğumuz dille ve onun anlayabileceği ifadelerle konuşmak.
(Kuşu ölen bir çocuğa başsağlığına giden, Yahudi hasta çocuğu ziyaret eden, bir şey ikram edeceği sırada yanıbaşında bulunan çocuktan izin isteyerek müsade almaya çalışan bir Peygamberin örnekliğini unutmamak.)

2- Çocuklara özel zaman ayırmak. Onlarla kaliteli zaman geçirmek, ikramlarda bulunmak, oyunlar oynamak bunu yaparken de olumlu mesajlar vermek .

3-Onlara asla hakaret ve lanet etmemek. (Enes bin malik ten on yıl Peygamberin yanında yaşadığı ve bu sürede Onun ağzından bir kere bile bana karşı öf bile demedi dediğini işitiyoruz.

4-Allah'a karşı kulluk bilincini vermek. Allah'ın hakkını korudun mu Allah'ta senin hakkını korur ilkesini çocuklara öğretebilmek. Bunun için eğitimde disiplin ve otoritenin sevgi ile karışık şart olduğu sonra da merhametin geldiği. Çocuklara herşeyi Allah'tan istemek gerektiğini öğretmek .

5-Çocuklar arasında adaletli davranmak.

6- 0-6 yaş arasında onlara en iyi ahlak eğitimini vermek. Eğitimde her fırsatı değerlendirmek .

7-Çocuklarla ilişkinin temelinde merhamet olmalı. Sevgi, öpme, fiziksel temas çocuk gelişimi açısından çok önemlidir. Ayrıca onlara hitap ederken sevgi sözcüklerini kullanmalı yavrum, aslan oğlum, güzel kızım, kuzum gibi ifadelerle onlarında kabul görüp seveceği sıfatlarla onlara hitap etmeli.

8-Vaat edilen şeyi ertelemeden yapmak, yalan konuşmamak, çocuğu yalana götürecek davranışlar sergilememek. Olumlu davranış kalıpları kazandırmak yalan mı söylüyorsun yerine bana dogruyu söyle demek.

9-Çocuklara iyi arkadaş bulabilmek ve onlarla iyi arkadaş olmak.

10-Eğitimde kararlılık ve takip çok önemlidir .

11-Çocuk egitiminde dua; ta ki doğmadan önce başlayan ve devam edegelen dua .(Rabbim bana salihlerden bir evlat ver. Saffat-100)

Özetle anlattığımız seminerimize katkısından dolayı Sedide Akbulut 'a teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.